YITH WooCommerce Wishlist - en to it_IT translation catalogue (162 entries)

en: "Add to Cart" button
it_IT: Pulsante "Aggiungi al carrello"

en: "Add to Cart" icon
it_IT: Icona per "Aggiungi al carrello"

en: "Add to Cart" text
it_IT: Testo per "Aggiungi al carrello"

en: "Add to Wishlist" icon
it_IT: Icona per "Aggiungi alla lista dei desideri"

en: "Add to Wishlist" text
it_IT: Testo per "Aggiungi alla lista dei desideri"

en: "Add to wishlist" button
it_IT: Pulsante "Aggiungi alla lista dei desideri"

en: "Browse wishlist" text
it_IT: Testo per "Sfoglia la lista dei desideri"

en: "Product added" text
it_IT: Testo per "Articolo aggiunto"

en: "Product already in wishlist" text
it_IT: Testo per "Articolo già presente nella lista dei desideri"

en: "Style 1" button
it_IT: Pulsante "Stile 1"

en: "Style 2" button
it_IT: Pulsante "Stile 2"

en: %1$sDo you want to add the possibility to ask for estimates of costs into your catalogue?%3$s Do you want to manage customised packets for faithful customers in your store?%2$s%3$sThanks to the feature "estimate cost" of %1$sYITH WooCommerce Wishlist%2$s, each registered user will be able to ask for an estimate of their own products in the wishlist and add a text in the popup window that will open just after clicking. Then, they can confirm the text and send an email with all necessary information directly to the address that you have previously set.
it_IT: %1$sVuoi aggiungere la possibilità di chiedere un preventivo per i prodotti nel tuo catalogo?%3$s Vuoi gestire pacchetti personalizzati per i clienti abituali del tuo shop?%2$s%3$sGrazie alla funzionalità "preventivo" di %1$sYITH WooCommerce Wishlist%2$s, ogni utente registrato potrà chiedere un preventivo per i prodotti inseriti nella propria lista dei desideri e aggiungere un testo nella finestra modale che si aprirà subito dopo aver fatto clic sul pulsante. Potranno, poi confermare il testo e inviare l'email con tutte le informazioni necessarie direttamente all'indirizzo che tu avrai precedentemente inserito.

en: %1$sDoes it ever happened to you to have too many wishes for a single wish list?%2$s%3$s The possibility to manage one's wishes is a fundamental feature in a modern e-commerce store and it also lets users' degree of satisfaction increase.%3$sThe option "multiple wishlist" of %1$sYITH Wishlist%2$s makes this feature and many others on your online store available, and thanks to this plugin your customers will be able to create, manage and share their own wish lists.
it_IT: %1$sTi capita mai di avere troppi desideri per una semplice lista?%2$s%3$s La possibilità di organizzare i propri desideri è una componente fondamentale per un moderno e-commerce e permette anche di far crescere il livello di soddisfazione degli utenti.%3$sL'opzione "molteplici liste dei desideri" di %1$sYITH WooCommerce Wishlist%2$s rende questa e molte altre funzionalità disponibili nel tuo store online e, grazie a questo plugin, i tuoi clienti potranno creare, gestire e condividere le loro liste dei desideri.

en: %1$sUPGRADE%2$s%3$s to the premium version%2$s
it_IT: %1$sAGGIORNA%2$s %3$salla versione premium%2$s

en: %1$sprivate:%2$s only the wish list creator can see it.
it_IT: %1$sprivata:%2$s solo colui che ha creato la Lista dei desideri può vederla.

en: %1$spublic:%2$s all users can look for your wish list and see it;
it_IT: %1$spubblica:%2$s tutti gli utenti possono cercare le tue liste e vederle;

en: %1$sshared:%2$s only users possessing a direct link to the wish list page can display it;
it_IT: %1$scondivisa:%2$s solo gli utenti in possesso di un link diretto alla pagina Lista dei desideri possono visualizzarle;

en: 'ADD TO CART'
it_IT: AGGIUNGI AL CARRELLO

en: 'ADD TO CART' CHECKBOX
it_IT: CHECKBOX 'AGGIUNGI AL CARRELLO'

en: Activating the %1$s"Show date of addition"%2$s option, users can see the date in which they have added a particular product to their list: a new way to keep you users informed about their operations.
it_IT: Attivando l'opzione %1$s"Mostra data di inserimento"%2$s, gli utenti potranno vedere la data in cui hanno aggiunto un determinato prodotto alla loro lista: un nuovo modo per tenerli informati sulle loro operazioni.

en: Add a second remove button in the last column, with extended label
it_IT: Aggiungi un secondo pulsante "Rimuovi" con etichetta estesa nell'ultima colonna

en: Add an icon to the "Add to Cart" button
it_IT: Aggiungi un'icona al pulsante "Aggiungi al carrello"

en: Add an icon to the "Add to Wishlist" button
it_IT: Aggiungi un'icona al pulsante "Aggiungi alla lista dei desideri"

en: Add second remove button
it_IT: Aggiungi secondo pulsante "Rimuovi"

en: Add the selected products to the cart
it_IT: Aggiungi i prodotti selezionati al carrello

en: Add to Cart
it_IT: Aggiungi al carrello

en: Add to Wishlist
it_IT: Aggiungi alla lista dei desideri

en: Added on : %s
it_IT: Aggiunto il: %s

en: Admin Panel
it_IT: Pannello amministrazione

en: After "Add to cart"
it_IT: Dopo "Aggiungi al carrello"

en: After summary
it_IT: Dopo sommario

en: After thumbnails
it_IT: Dopo miniatura

en: An error as occurred.
it_IT: Si è verificato un errore.

en: An error occurred while adding products to the wishlist.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'inserimento dei prodotti nella lista dei desideri.

en: An error occurred while adding products to wishlist.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'inserimento dei prodotti nella lista dei desideri.

en: An error occurred while removing products from the wishlist
it_IT: Si è verificato un errore durante la rimozione dei prodotti dalla lista dei desideri

en: Ask for an estimate
it_IT: Richiedi un preventivo

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Background (hover)
it_IT: Sfondo (hover)

en: Background color
it_IT: Colore sfondo

en: Border
it_IT: Bordo

en: Border (hover)
it_IT: Bordo (hover)

en: Browse Wishlist
it_IT: Sfoglia la lista dei desideri

en: By enabling the option wishlist, users will also have the possibility to %1$smanage the visibility%2$s of their wish lists according to one of the following options:
it_IT: Abilitando l'opzione Lista dei desideri, gli utenti potranno %1$sgestire la visibilità%2$s delle loro liste dei desideri in base ad una delle seguenti opzioni:

en: By purchasing the premium version of the plugin, you will take advantage of the advanced features of the product and you will get one year of free updates and support through our platform available 24h/24.
it_IT: Acquistando la versione premium del plugin, potrai usufruire delle funzionalità avanzate del prodotto ed avrai anche a disposizione un anno di aggiornamenti gratuiti e di supporto tramite la nostra piattaforma disponibile 24h/24.

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Choose to enable product slider in wishlist page with linked products (<a href="%s" class="thickbox">Example</a>). %s
it_IT: Scegli se abilitare lo slider prodotti nella pagina lista dei desideri con prodotti collegati (<a href="%s" class="thickbox">Esempio</a>). %s

en: Colors
it_IT: Colori

en: Custom CSS
it_IT: Personalizza CSS

en: DATE
it_IT: Data

en: DATE OF ADDITION TO A WISHLIST
it_IT: DATA INSERIMENTO NELLA LISTA DEI DESIDERI

en: DISABLE WISHLIST
it_IT: DISABILITA WISHLIST

en: DISABLE WISHLIST FOR UNLOGGED USERS
it_IT: DISABILITA LISTA DEI DESIDERI PER GLI UTENTI NON COLLEGATI

en: Default wishlist title
it_IT: Titolo di default della lista dei desideri

en: Discover the Advanced Features
it_IT: Scopri le funzionalità avanzate

en: Edit title
it_IT: Modifica titolo

en: Enable YITH Wishlist
it_IT: Abilita YITH Wishlist

en: Enable slider in wishlist
it_IT: Abilita lo slider nella lista dei desideri

en: Error. Unable to remove the product from the wishlist.
it_IT: Errore. Impossibile rimuovere il prodotto dalla lista dei desideri.

en: Estimate Cost
it_IT: Preventivo

en: FROM A WISHLIST
it_IT: DA UNA LISTA DEI DESIDERI

en: FROM A WISHLIST TO ANOTHER
it_IT: DA UNA LISTA DEI DESIDERI ALL'ALTRA

en: FUNCTIONALITIES
it_IT: FUNZIONALITÀ

en: FUNCTIONALITIES IN ONE CLICK
it_IT: Funzionalità in un clic

en: Favour users that have registered to your shop and disable plugin functionalities for all users that have not. By disabling this option, each time they try to add a product to the wishlist, they will be %1$sredirected%2$s to "My Account" page and a message will invite them to log in.
it_IT: Offri un servizio in più agli utenti che si sono registrati al tuo shop e disabilita le funzionalità del plugin per gli altri. Disabilitando questa opzione, ogni volta che provano ad aggiungere il prodotto alla lista dei desideri, saranno %1$sriportati%2$s alla pagina "Il mio account" in cui un messaggio li inviterà a collegarsi.

en: Free!
it_IT: Gratis!

en: From now on, you can find all the options of Wishlist under YIT Plugin -> Wishlist instead of WooCommerce -> Settings -> Wishlist, as in the previous version. When one of our plugins is updated, a new voice will be added to this menu. Wishlist has been updated with new available options, <a href="%s">discover the PREMIUM version.</a>
it_IT: Da adesso puoi trovare tutte le opzioni di Wishlist nel menu YIT Plugin > Wishlist invece che come nella versione precedente (WooCommerce > Impostazioni > Wishlist). Per ogni nuovo plugin YITH installato, verrà inserita una nuova voce in questo menu. Wishlist è stato aggiornato e sono state aggiunte molte nuove opzioni, <a href="%s">scopri la versione PREMIUM.</a>

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Get Support and Pro Features
it_IT: Ottieni supporto e funzionalità premium

en: Headers
it_IT: Intestazioni tabella

en: How many times have you been looking for the perfect gift for a important event but you had no idea of what to buy? %1$s'Search wishlists'%2$s allows your e-shop users to access public wishlists of anyone, by simply knowing their name or email. This way you can grant %1$shigher visibility%2$s to your products and even encourage users to purchase.
it_IT: Quante volte sei andato in cerca del regalo perfetto per un evento importante, ma non avevi idea di cosa comprare? %1$s'Cerca liste dei desideri'%2$s ti permette di far accedere i tuoi utenti alle liste di chiunque, basta che sappiano il loro nome o l'indirizzo email. In questo modo puoi garantire %1$smaggiore visibilità%2$s per i tuoi prodotti ed spingere gli utenti ad acquistare.

en: If you want to give the right input to your users to persuade them to %1$spurchase the products%2$s they have in their wishlists, you need to use this feature! %1$sSend them an email%2$s: customize its whole content from the option panel and add a coupon they can use in your shop, so that they will know you are offering a unique offer!
it_IT: Se vuoi dare il giusto input ai tuoi utenti e persuaderli ad %1$sacquistare i prodotti%2$s presenti nelle loro liste dei desideri, ti servirà questa funzionalità! %1$sInvia un'email%2$s: personalizzane il contenuto dal pannello opzioni e aggiungi un coupon da poter utilizzare nello shop, così che siano informati dell'offerta unica che stai proponendo!

en: If you want to take advantage of this feature, you could consider to purchase the %s.
it_IT: Se vuoi usufruire di questa funzionalità puoi acquistare l'%s.

en: In Stock
it_IT: Disponibile

en: In the YIT Plugin tab you can find the Wishlist options. With this menu, you can access to all the settings of our plugins that you have activated. Wishlist is available in an outstanding PREMIUM version with many new options, <a href="%s">discover it now</a>.
it_IT: Nella scheda YIT Plugin puoi trovare le opzioni di Wishlist. Da questo menu, puoi accedere a tutte le impostazioni dei plugin YIT attivati. Wishlist è disponibile in una eccezionale versione PREMIUM con molte nuove opzioni, <a href="%s">scopri di più adesso</a>.

en: Invite users that are visiting your shop to login if they want to fully benefit from Wishlist functionalities. Show a %1$scustomised message%2$s and redirect them to "My Account" page for registration.
it_IT: Invita gli utenti che visitano il tuo shop a loggarsi se vogliono usufruire di tutte le funzionalità Wishlist. Mostra un %1$smessaggio personalizzato%2$s e riportali alla pagina "Il mio account" per la registrazione.

en: It will be used by Pinterest.
it_IT: Verrà usato da Pinterest.

en: It will be used by Twitter and Pinterest. Use <strong>%wishlist_url%</strong> where you want to show the URL of your wishlist.
it_IT: Sarà utilizzato su Facebook, Twitter e Pinterest. Inserisci <strong>%wishlist_url%</strong> nel punto in cui vuoi mostrare l'URL della tua lista dei desideri.

en: MESSAGE TO UNLOGGED USERS
it_IT: MESSAGGIO PER GLI UTENTI NON COLLEGATI

en: Make button corners rounded
it_IT: Arrotonda gli angoli dei pulsanti

en: Move
it_IT: Sposta

en: Multiple Wishlist
it_IT: Molteplici liste dei desideri

en: My wishlist on %s
it_IT: La mia lista dei desideri su %s

en: No products were added to the wishlist
it_IT: Non è stato aggiunto alcun prodotto alla lista dei desideri.

en: Out of Stock
it_IT: Esaurito

en: POPULAR TABLE
it_IT: Tabella dei prodotti più popolari

en: PROMOTIONAL EMAIL
it_IT: EMAIL PROMOZIONALE

en: Page contents: [yith_wcwl_wishlist]
it_IT: Contenuti pagina: [yith_wcwl_wishlist]

en: Pin on Pinterest
it_IT: Condividi su Pinterest

en: Position
it_IT: Posizione

en: Premium Features
it_IT: Funzionalità premium

en: Premium Version
it_IT: Versione premium

en: Private
it_IT: Privata

en: Product Name
it_IT: Nome prodotto

en: Product added!
it_IT: Articolo aggiunto!

en: Product correctly added to cart
it_IT: Prodotto aggiunto correttamente al carrello

en: Product successfully removed.
it_IT: Prodotto rimosso con successo

en: Public
it_IT: Pubblica

en: Redirect to cart
it_IT: Riporta al carrello

en: Redirect to cart page if "Add to cart" button is clicked in the wishlist page.
it_IT: Porta al carrello se viene cliccato il pulsante "Aggiungi al carrello" nella pagina Lista dei desideri.

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove if added to the cart
it_IT: Rimuovi se aggiunto al carrello

en: Remove the product from the wishlist if it has been added to the cart.
it_IT: Rimuovi il prodotto dalla lista dei desideri se è stato aggiunto al carrello.

en: Remove this product
it_IT: Rimuovi questo prodotto

en: Rounded buttons
it_IT: Pulsanti arrotondati

en: Save
it_IT: Salva

en: Search Wishlists
it_IT: Cerca liste dei desideri

en: Select options
it_IT: Seleziona le opzioni

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Share by Email
it_IT: Condividi per email

en: Share on Facebook
it_IT: Condividi su Facebook

en: Share on Google+
it_IT: Condividi su Google+

en: Share on:
it_IT: Condividi su:

en: Shared
it_IT: Condivisa

en: Show "Add to Cart" button
it_IT: Mostra pulsante "Aggiungi al carrello"

en: Show "Add to Cart" button for each product in wishlist
it_IT: Mostra pulsante "Aggiungi al carrello" per ogni prodotto presente nella lista dei desideri

en: Show "In stock" or "Out of stock" label for each product in wishlist
it_IT: Mostra stato ("Disponibile" o "Esaurito") per ciascun prodotto nella lista dei desideri

en: Show "Pin on Pinterest" button
it_IT: Mostra pulsante"Condividi su Pinterest"

en: Show "Share by Email" button
it_IT: Mostra pulsante "Condividi per email"

en: Show "Share on Facebook" button
it_IT: Mostra pulsante "Condividi su Facebook"

en: Show "Share on Google+" button
it_IT: Mostra pulsante "Condividi su Google+"

en: Show "Tweet on Twitter" button
it_IT: Mostra pulsante "Condividi su Twitter"

en: Show Date of addition
it_IT: Mostra data di inserimento

en: Show Stock status
it_IT: Mostra stato del prodotto

en: Show Unit price
it_IT: Mostra prezzo unitario

en: Show the date when users have added a product to the wishlist
it_IT: Mostra la data in cui gli utenti hanno aggiunto l'articolo alla lista dei desideri

en: Show unit price for each product in wishlist
it_IT: Mostra prezzo unitario per ogni prodotto aggiunto alla lista dei desideri

en: Social Networks & Share
it_IT: Social network e condivisione

en: Social image URL
it_IT: URL per immagine social

en: Social text
it_IT: Testo per i social

en: Social title
it_IT: Nome per i social

en: Some products draw customer's attention more than others and they do not hesitate to add products to their wishlist. Table %1$s'Popular'%2$s allows you, as shop administrator, to track products that appear most frequently in their wishlists.
it_IT: Alcuni prodotti attirano l'attenzione dei clienti più di altri e gli utenti non esitano ad aggiungerli alla loro lista dei desideri. La tabella %1$s'Popolari'%2$s permette a te amministratore di vedere quali sono i prodotti che appaiono più di frequente nelle wishlist dei tuoi utenti.

en: Stock Status
it_IT: Stato prodotto

en: Styles
it_IT: Stili

en: Text
it_IT: Testo

en: Text (hover)
it_IT: Testo (hover)

en: Thanks to the useful Admin panel, accessible directly among the WooCommerce submenu pages, you will have total control on users' wishlists. In addition to that, evaluating the degree of appreciation for your products has never been so easy, now that %1$syou can see a useful report,%2$s available directly in the product page, which registers the occurrences of the product in customers' wish lists.
it_IT: Grazie all'utilissimo pannello di amministrazione, accessibile direttamente dai sottomenu di WooCommerce, potrai avere il massimo controllo sulle liste dei desideri dei tuoi utenti. Oltretutto, valutare il grado di apprezzamento dei tuoi prodotti non è mai stato così facile adesso che %1$spuoi vedere le statistiche%2$s in cui sono registrate tutte le occorrenze del prodotto nelle liste dei desideri dei clienti direttamente nella pagina prodotto.

en: The "Remove" option now does not require any parameter
it_IT: L'opzione "Rimuovi" non richiede alcun parametro

en: The product is already in the wishlist!
it_IT: L'articolo selezionato è già presente nella tua lista dei desideri!

en: Tweet on Twitter
it_IT: Condividi su Twitter

en: UNLOGGED USERS
it_IT: UTENTI NON COLLEGATI

en: Unit Price
it_IT: Prezzo unitario

en: Upgrade to the %1$spremium version%2$s%3$sof %1$sYITH WooCommerce Wishlist%2$s to benefit from all features!
it_IT: Aggiorna alla %1$spremium versione%2$s %3$s di%1$sYITH WooCommerce Wishlist%2$s per usufruire di tutte le sue funzionalità!

en: Upgrade to the PREMIUM VERSION
it_IT: Aggiorna alla VERSIONE PREMIUM

en: Use buttons
it_IT: Utilizza pulsanti

en: Use buttons instead of simple anchors.
it_IT: Utilizza pulsanti invece che link

en: Use shortcode
it_IT: Utilizza lo shortcode

en: Use the theme style.
it_IT: Utilizza lo stile del tema

en: Use theme style
it_IT: Utilizza lo stile del tema

en: Users have the possibility to search for a wishlist, create a new one or display those already created. Add these %1$sfunctionalities%2$s through the dedicated widgets or show them immediately after "Wishlist" table.
it_IT: Gli utenti hanno la possibilità di cercare una lista dei desideri, di crearne una nuova o di mostrare quelle già create. Aggiungi queste %1$sfunzionalità%2$s utilizzando i widget o mostrandoli immediatamente dopo la tabella "Lista dei desideri".

en: We are sorry, but this feature is available only if cookies are enabled on your browser.
it_IT: Ci dispiace, questa funzionalità è disponibile solo se i cookie sono abilitati nel tuo browser.

en: Who said that a product has to remain forever in the same wishlist? With the option %1$s"Show "Move to another wishlist" dropdown menu"%2$s, with just one click users will be free to move a product from a wishlist to another one, managing as they want their lists.
it_IT: Chi ha detto che un prodotto debba rimanere per sempre nella stessa lista dei desideri? Con l'opzione %1$s"Sposta in un'altra lista dei desideri"%2$s gli utenti potranno spostare un prodotto liberamente da una wishlist ad un'altra con un solo clic e gestirle come preferiscono.

en: Wishlist Activated
it_IT: Funzionalità lista dei desideri attivata

en: Wishlist Page
it_IT: Pagina Lista dei desideri

en: Wishlist Private
it_IT: Lista dei desideri privata

en: Wishlist Updated
it_IT: Lista dei desideri aggiornata

en: Wishlist table
it_IT: Tabella lista dei desideri

en: YITH WooCommerce Frequently Bought Together Integration
it_IT: Integrazione con YITH WooCommerce Frequently Bought Together

en: YITH WooCommerce Wishlist is enabled but not effective. It requires WooCommerce in order to work.
it_IT: YITH WooCommerce Wishlist è attivo ma non funzionante. È necessario installare WooCommerce perché il plugin funzioni correttamente.

en: You can add the button in variable products only after the "Add to Cart" button or using the shortcode [yith_wcwl_add_to_wishlist].
it_IT: Puoi aggiungere il pulsante per i prodotti variabili solo dopo il pulsante "Aggiungi al carrello" oppure utilizza lo shortcode [yith_wcwl_add_to_wishlist].

en: You need to log in before creating a new wishlist
it_IT: Devi essere loggato prima di poter creare una nuova lista dei desideri

en: Your shop offers always a wide selection of products and wishlists of your users get more and more crowded everyday. Give them the possibility to select %1$ssome or all products%2$s in the wishlist and add them to cart just with one click.
it_IT: Il tuo shop offre sempre una vasta selezione di prodotti e le liste dei desideri degli utenti si affollano ogni giorno di più. Da' loro la possibilità di selezionare %1$salcuni o tutti i prodotti%2$s nella wishlist e di aggiungerli al carrello con un solo clic.
